Blue Roses Gothic Skulls Aromatherapy Workbook PDF Download

Blue Roses Gothic Skulls Aromatherapy Workbook PDF
Author: Simple Magic Books
Publisher: Independently Published
Size: 59.30 MB
Format: PDF, Kindle
Category :
Languages : en
Pages : 124
View: 7392

Get Book


The ideal Gothic journal for aromatherapy enthusiasts. This creative workbook seeks to expand your knowledge of essential oils. Keep a list of your inventory, try new blends, record your favorite recipes, and keep a wish list of new oils. Practice making blends for health, cleaning, and beauty. This unique workbook comes with over 80 unique essential oil recipes. A truly special workbook and an asset to any magical collection. Makes an excellent gift for Halloween lovers, Gothic fiction fans, and artists. As always, please consult a doctor prior to using essential oils. Use of essential oils is at your own risk. Always dilute oils when applying topically. When diffusing, follow the instructions on your personal diffuser

Los Angeles Magazine PDF Download

Los Angeles Magazine PDF
Author:
Publisher:
Size: 58.13 MB
Format: PDF, ePub, Mobi
Category :
Languages : en
Pages : 162
View: 5376

Get Book


Los Angeles magazine is a regional magazine of national stature. Our combination of award-winning feature writing, investigative reporting, service journalism, and design covers the people, lifestyle, culture, entertainment, fashion, art and architecture, and news that define Southern California. Started in the spring of 1961, Los Angeles magazine has been addressing the needs and interests of our region for 48 years. The magazine continues to be the definitive resource for an affluent population that is intensely interested in a lifestyle that is uniquely Southern Californian.

PDF Download

                     PDF
Author: Енквіст Пер Улоф
Publisher: Видавництво Старого Лева
Size: 11.59 MB
Format: PDF, ePub
Category : Biography & Autobiography
Languages : uk
Pages : 224
View: 1033

Get Book


«Книга про Бланш і Марі» — це історія складних стосунків двох непересічних жінок: Бланш Віттман — «королеви істеричок», пацієнтки професора Жана-Мартена Шарко та Марі Кюрі — французької науковиці польського походження, двічі лауреатки Нобелівської премії. Що ж поєднувало цих двох жінок? Найперше — бажання зрозуміти. Марі — природу радіоактивності, а Бланш — не мало, не багато — природу любові. «Книга про Бланш і Марі» — це також мозаїчне тло епохи, оповідь про жертовність заради науки і зворушливий портрет дружби двох рівною мірою хоробрих і талановитих особистостей. В оформленні обкладинки використано фото з І Сольвейського конгресу та картину П’єра-Андре Бруйє «Лекція доктора Шарко в Сальпетрієрі».

PDF Download

           PDF
Author: Геннінґ Манкелль
Publisher: Family Leisure Club
Size: 64.62 MB
Format: PDF, ePub, Mobi
Category :
Languages : uk
Pages :
View: 579

Get Book


Швеція. Колишнього торговця автомобілями виявлено мертвим у власній садибі. Він упав у яму з бамбуковими кілками. Він перший. Флориста одного з магазинів було прив’язано до дерева й задушено зі звірячою жорстокістю. Він другий. Тіло вченого-алерголога, зав’язане в мішку, знайдено в озері. Він третій. Але, інспекторе Валландер, ти рахуєш неправильно. Рік тому, Алжир. Четверо зарізаних жінок. Четверо убивць. І одна випадкова смерть, якої не мало бути. Смерть жінки. Убивство, що стало початком по-мсти. Але кому і за що? Гадаєш, це не має жодного стосунку до нових злочинів? Тоді приготуйся рахувати до п’яти…

PDF Download

                                   PDF
Author: Джером Джером
Publisher: Litres
Size: 24.85 MB
Format: PDF, Docs
Category : Fiction
Languages : uk
Pages : 1533
View: 4104

Get Book


Блискучий оповідач Дж. К. Джером у своїй гумористичній повісті змальовує кумедні пригоди трьох друзів, які вирішили здійснити подорож у човні по Темзі. Вони мали намір відпочити від Лондона, чудово розважитися і злитися з природою. Та після низки невдач їм довелося тікати до Лондона, покинувши свій човен під дощем, адже джентльмени не пристосовані до прийняття практичних рішень і раз у раз стають жертвами обставин. Повість сповнена яскравого гумору і не полишає байдужим жодного читача.